140 г от освобождението на Оряхово

Предстоящи и проведени мероприятия на съюза.

Модератори: goro, admin

140 г от освобождението на Оряхово

Мнениеот goro » Чет Ное 23, 2017 9:27 pm

На 21.11.2017 г пресъздадохме живи картини от освобождението на града през Руско-турската война 1877/78 г. Задачата беше трудна поради работния ден в който се проведе възстановката и тъмната част на деня /началото беше от 18,00 ч/. За разлика от това, общината се беше погрижила за отличен декор- две турски позиции, бутафорна батарея, фенери, осветление, медицински пункт и необходимите ограждения. Във възстановката участваха около 10 местни жители- 6 млади момчета ентусиасти, две мед.сестри, пиротехник и др. Освен това местни самодейци организираха грандиозно посрещане на "победителите". Трудност беше и осигуряването на достатъчно румънски униформи за участващите. Боят се проведе с разузнаване, артилерийска подготовка от 4 оръдия, две атаки на турските редути, контраатаки, ранени, ръкопашни схваткии посрещане на руския щаб. Трудно ми е да дам обективна оценка, тъй като и аз бях участник в действията и внимателно наблюдавах да се спазва сценария, но оценката на зрителите и най-важно на общината беше отлична. Иво Иванов може да напише каква оценка са дали кметовете на румънските градове отвъд Дунав. Аз само ще посоча, че те са гледали през сълзи, защото не са очаквали такъв прекрасен спектакъл, в който е отдадено дължимото мнимание на румънското участие и заслуги за освобождението на града. За съжаление мога да предоставя само една снимка, тъй като при липса на достатъчно осветление и нарочен фотограф нагледния материал остана беден. Искам да благодаря на основните играчи в спектакъла- Иво Иванов и Емо Иванов като румънски офицери, Георги Андреев, който командваше турските позиции, на артилеристите от Стара Загора, Видин и Самоков /специално на Жоро Николчов, който игра с бъбречна криза/, на санитарката Ани, която оказа медицинска помощ на ранените и на всички приятели от Стара Загора, Видин, Брегово, Самоков и Монтана. Благодарност и Вальо Викентиев за съдействието и участието.
Прикачени файлове
03.jpg
03.jpg (72.2 KiB) Прегледано 828 пъти
Аватар
goro
Site Admin

Назад към Мероприятия