Пристигането на първите пра-българи при Видин

Предстоящи и проведени мероприятия на съюза.

Модератори: goro, admin

Re: Пристигането на първите пра-българи при Видин

Мнениеот Markiz » Нед Ное 04, 2012 2:01 pm

Здравейте.При това положение мероприятието във Белоградчик отпада ли ?
Аватар
Markiz

Мнениеот goro » Пон Ное 05, 2012 8:09 am

Markiz написа:Здравейте.При това положение мероприятието във Белоградчик отпада ли ?

Мероприятието в Белоградчик не отпада. Сборният пункт е на площада в Белоградчик в 14,00 часа на 10.11.2012 г. След провеждането му, участниците се включват в общата програма.
Аватар
goro
Site Admin

Мнениеот Markiz » Пон Ное 05, 2012 9:31 pm

Здравейте.Благодаря Жоро . :lol: :?: :?:
Аватар
Markiz

Мнениеот Markiz » Вто Ное 06, 2012 10:32 pm

Здравейте. Аз стигнах до тук :

Изображение Изображение Изображение
Аватар
Markiz

Мнениеот Меги » Чет Ное 08, 2012 1:46 am

Еха, Боби, супер е станало! Бравос! За съжаление аз нямам апарат и не мога да снимам моето произведение, но ще го видите след 3 дни :lol:
Поздравления!
P.S. Много ти отива русата коса :lol: :lol:
Изображение
Аватар
Меги

Мнениеот Parabellum » Чет Ное 08, 2012 9:29 am

Пожелавам на всички участници хубаво време и приятно изкарване. :D
Parabellum

Мнениеот goro » Чет Ное 08, 2012 10:02 am

Ето и от мен малко информация за подготовката

Цецо от 10 дни сам си изработва оборудването:
3.jpg
3.jpg (105.68 KiB) Прегледано 8355 пъти

Шивашкото ателие работи на пълни обороти
7.jpg
7.jpg (60.11 KiB) Прегледано 8355 пъти
5.jpg
5.jpg (71.02 KiB) Прегледано 8355 пъти

Облеклото на Валя
с облекла.jpg
с облекла.jpg (73.54 KiB) Прегледано 8355 пъти

Моето облекло
с облекла.jpg
с облекла.jpg (73.54 KiB) Прегледано 8355 пъти

Част от екипировката
4.jpg
4.jpg (52.81 KiB) Прегледано 8355 пъти
с облекла (1).jpg
с облекла (1).jpg (88.87 KiB) Прегледано 8355 пъти
с облекла (2).jpg
с облекла (2).jpg (107.36 KiB) Прегледано 8355 пъти

Тези облекла и екипировка са както на Боби и явно сме от едно племе. Надяваме се да няма дъждове и бури. Е.. сигурно не са най-автентични, но за съжаление няма живи славяни и прабългари от този период, за да ни кажат абсолютната истина. Следващите години ще бъдем по-добре.
Аватар
goro
Site Admin

Мнениеот Markiz » Чет Ное 08, 2012 6:07 pm

Здравейте.Като гледам какъв усилен труд върви та чак монитора ми се изпоти. :lol: :idea: :roll:
Аватар
Markiz

Мнениеот tasco » Чет Ное 08, 2012 7:21 pm

Леле мале. На мен не само монитора ми се изпоти, ами и аз самия. Особено като знам, че не успях нищичко да подготвя. Добре, че има добри хорица, които да помагат.
Но в краен случай може и да се маскирам като един "автентичен" славянин с цифров фотоапарат, който да отрази в медиите пристигането на прабългарите. :) :D :lol: :mrgreen:
Надявам се ставя ясно, че всичко това е шега на мой гръб, която в никакъв случай не цели да омаловажи истинността на мероприятието и подготовката за него. :-)

И на мен много ми се иска да сме максимално автентични, но за времето, което имахме не виждам как може да се случи. А и доколкото разбирам има несигурност относно истинността на облеклата за случая. Но и няма как да е другояче, при условие, че няма категорични артефакти от тези толкова далечни времена и май догадките са повече от доказателствата.

Свалям шапка на всички, които предоставиха компетентни мнения и информация. Изследването на всичко, за което са писали, си е сериозен труд. Още повече, че голяма част от него е подкрепен с доказателства получени от археологически находки. Особено информацията предоставена от Lord Ruthven.
А още по-ценното е, че това е начин за опазване и съхраняване на културата на дедите ни.

Поздравявам ги и сърдечно им благодаря за предоставената информация.
Ще е чудесно, ако могат и да участват. Тогава ще имаме възможност да се поучим от това, с което те разполагат и на живо да получим ценни насоки за подобряване на реквизита за следващи мероприятия.

За пореден път ми се иска да напомня, че ЗАЕДНО МОЖЕМ ПОВЕЧЕ :-)
Аватар
tasco

Мнениеот Меги » Пет Ное 09, 2012 9:16 am

Благодаря на Parabellum.
Тасе, браво, много хубава реч! :)
На всички останали - справили сте се отлично. Страхотни сте!
Изображение
Аватар
Меги

Мнениеот tasco » Пет Ное 09, 2012 6:28 pm

Меги написа:...
Тасе, браво, много хубава реч! :)
...

Чак пък реч... Просто споделих какво мисля. :-)
Аватар
tasco

Мнениеот goro » Пон Ное 12, 2012 9:09 am

Мероприятието премина успешно, макар и с леко закъснение от страна на организаторите, което не се отрази върху сценария. Само участниците леко настинаха, но добре, че имаше обединителен огън. Публикувам снимки от мероприятието. Вероятно ще има много коментари относно облеклата и оръжията, но това успяхме да подготвим за един месец. Благодарим на главния организатор и спонсор на мероприятието - фирма АЛФА ЩИТ ЕООД гр. Видин и на конниците от Самоков за организацията и участието. Не е лесно да организираш и да финансираш два курбана - рибен и овчи за над 80 души, да изградиш лагер и осигуриш нощуването и храната конете. Но... когато се възприеме една идея- нещата се получават. Следващата година във всеки случай ще бъдем по-добре облечени и екипирани, като отчетем всяка добронамереност за помощ.
Искам да отбележа, че въпреки всичко над 50 души цял месец бяха в трепетна подготовка за това първо мероприятие. Фактът, че бяха там, обединени от идеята - заслужава уважение.
Ето славянското племе
9063.jpg
9063.jpg (98.61 KiB) Прегледано 8316 пъти

И охраната на крепостта
9068.jpg
9068.jpg (100.87 KiB) Прегледано 8316 пъти

Малко тренировки преди мероприятието
9071.jpg
9071.jpg (101.17 KiB) Прегледано 8316 пъти

Първото пускане на кръв от острата брадва
9081.jpg
9081.jpg (73.82 KiB) Прегледано 8316 пъти

Тренировката премина в истниско действие
9085.jpg
9085.jpg (106.72 KiB) Прегледано 8316 пъти

Отделни участници
9056.jpg
9056.jpg (97.71 KiB) Прегледано 8316 пъти
9104.jpg
9104.jpg (165 KiB) Прегледано 8316 пъти

Познай кой съм?
9094.jpg
9094.jpg (60.63 KiB) Прегледано 8316 пъти

Ето го обединяващия огън
9112.jpg
9112.jpg (100.32 KiB) Прегледано 8316 пъти

А това беше гарнитурата към курбана
9116.jpg
9116.jpg (105.54 KiB) Прегледано 8316 пъти

Част от шествието на фона на река Дунав, която прабългарите се прекосили на този ден
9142.jpg
9142.jpg (94.33 KiB) Прегледано 8316 пъти
9159.jpg
9159.jpg (58.4 KiB) Прегледано 8316 пъти

Ето го главния организатор и вожд на прабългарските конници
9217.jpg
9217.jpg (86.45 KiB) Прегледано 8316 пъти

Участниците като зрители на фолклорната програма
9172.jpg
9172.jpg (103.33 KiB) Прегледано 8316 пъти
Прикачени файлове
9055.jpg
9055.jpg (104.05 KiB) Прегледано 8316 пъти
Аватар
goro
Site Admin

Мнениеот gringo55 » Пон Ное 12, 2012 10:45 am

драги приятели качвам ви материал на един наш добър приятел ,които се извинява ,че не е знаел името сдружението и Ви благодари за думата,която са му дали на диспута
Аватар
gringo55

Мнениеот gringo55 » Пон Ное 12, 2012 11:10 am

gringo55 написа:драги приятели качвам ви материал на един наш добър приятел ,които се извинява ,че не е знаел името сдружението и Ви благодари за думата,която са му дали на диспута

Възстановка на преминаването на река Дунав от първите прабългари край град Видин

На 11.11.2012г.в Старопрестолния Видин пред замъка „Баба Вида” се проведе демонстрация пресъздаване на историческо събитие.Преминаване на българите на р.Дунав при гр.Видин.
Събитието е слабо рекламирано от Община Видин и РИМ-Видин.Факта ,че липсваха официални лица :Областен управител, кмет на Община Видин, зам. Кметове, представители на Висшия клир на Видинска епархия показва не уважение към инициаторите на това масово мероприятие. В масовката участваха над 30 души от София и Видин, ансамбълът за народни песни и танци "Дунав" и дори един действащ свещеник - отец Ванко.
Въпреки студеното и мрачно време фирма „Алфа щит” е избрал деня на „Свети Мина” не случайно, почивайки на историческите факти първият ден на „Вълчите дни” се свързват с едно от древно предание ,че българите произлизат от Вълчите народи.
Общоприето да се смята, че прабългарите идват с Аспарух и основават Първата българска държава през 681 г., има исторически извори, според които прабългарите идват по нашите земи почти 2 века по-рано, минавайки през Видин.

Добавка към средновековния български превод на Манасиевата хроника се казва следното: "При император Анастасий българите започнаха да превземат тази земя. Като преминаха от Бдин (днешен Видин - бел. на авт.), и най-напред започнаха да превземат Долната земя Охридска и след това цялата тази земя. От изхода на българите до сега има 870 г."
Цитираният император Анастасий управлява през 491 - 518 г., а има и латински източници, които отразяват ранното проникване на български групи през територията на днешна Северозападна България към южните части на полуострова.

След въстановката се даде думата на официалните лица и желаещите да се изкажат.На събитието присъстваха господата:г-жа Фионера Филипова директор на РИМ –Видин , г-жа Елица Миланова през аташе на кмета на гр.Видин, представител на гражданско движение „Аз обичам Видин „ г-н. инж.Ненчо Нешев и др. Огромно бе учудването на присъстващите от изказването на г-жа Филипова директор на РИМ , която защити официалната теория за българите заселили Балканите.За пореден път сме свидетели на премълчани факти от хрониките на очевидци на събития станали на територията на гр.Видин.
Прочитайки написаното от двама ученика се откри диспут за истинността на официалната теза за населяване българите на Балканите.
В своето слово представителя на движението „Аз обичам Видин” инж. Нешев разкри нови факти отразени по времето на управлението на император Зенон 480 година. В Константинопол на централния площад е имало статуя на Вол и Воловар отразяващ договора между Византия и България за охрана на империята. Историята на Джагфар Тарихь том ІІІ е отразено ,че българите идват на Балканите в 492 след успешни войни с Византия в годината на маймуната-т.е девета от дванадесет годишния цикъл на календара на кам-бояните , Кан Ружа –Джураш Мазгут (489-505 г.) завзел цялата западна част на Дунавска България от Дунава до Кубал –Дара (Вардар ,Македония )и за спомен основал град Бичин (Бдин-Видин).
Последва изказване от г-н.Илиев президент на фирма „Алфа Щит”, които на ново обясни за незнаещите граждани причината поради която е решено от инициативния комитет на Празника на „Свети Мина” да се чества като ден първи на българите в гр.Видин и Южните Балкани.
В заключение г-н Нешев направи предложение от името на инициаторите на събитието и се обърна за помощ към Община Видин ,институции ,фирми и граждани до Дунав мост 2 да се изгради паметник на Българите. След което гостите и гражданите бяха поканени от Илия Илиев на курбан в близост до замъка „Баба Вида”

Гр.Видин инж.Ненчо Нешев
11.11.2012г.
Аватар
gringo55

Мнениеот TIHOMIR GENOV » Пон Ное 12, 2012 7:23 pm

привет

мероприятието мина прекрасно!!Нивото беше добро, въпреки ,че за първи път Единение прави античност!!!!

само едно пояснение за Висшото духовенство на Видин- по това време то беше в София ...досетете се сами защо.....царство му небесно на Дядо Максим.....
Но свещенник имаше и двата дена-с когото аз лично беседвах доста и съм много впечатлен от високата му ерудиция..Впечатлен съм и от много високото ниво на познание по теология,история на Илия Илиев-нашия домакин....един добър християнин и благотворител.... малко такива хора останаха днес....

А сребролюбци- да ги ринеш с лопати....
ДА ЖИВЕЕШ ЗНАЧИ ДА СЕ БОРИШ РОБА ЗА СВОБОДА.А СВОБОДНИЯ ЗА СЪВЪРШЕНСТВО.
Аватар
TIHOMIR GENOV

ПредишнаСледваща

Назад към Мероприятия